NutriZein

Jak próżniowo pakować żywność i ile można ją przechowywać? Pełny poradnik po pakowaniu hermetycznym

co pakować próżniowo

Żywność pakowana próżniowo to synonim wielu zalet. Dłużej zachowuje ona świeżość i swoje właściwości, dzięki czemu można ograniczyć wyrzucanie jedzenia. Jednakże, jak długo można przechowywać wędliny pakowane próżniowo? A ile wytrzymają produkty takie jak pieczywo, sery lub mięso? Oraz co dokładnie znajduje się na liście produktów nadających się do pakowania próżniowego? Sprawa wydaje się skomplikowana, ale mamy nadzieję, że lektura artykułu dostarczy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Spis treści:

Hermetyczne pakowanie bez tajemnic

Pakowanie próżniowe to proces, w którym powietrze jest usuwane z opakowania, zanim zostanie ono szczelnie zamknięte. Jest to efektywna metoda, która pomaga w utrzymaniu smaku, aromatu i jakości żywności przez dłuższy czas. Odcięcie dostępu do tlenu powoduje bowiem spowolnienie procesu psucia się jedzenia. Jak pakować próżniowo, aby osiągnąć najlepsze efekty? Przede wszystkim należy skorzystać z odpowiedniego sprzętu do próżniowego pakowania, takiego jak zgrzewarka próżniowa oraz folie do pakowania próżniowego przeznaczone do tego celu. 

Istnieją również inne sposoby hermetycznego pakowania, między innymi z wykorzystaniem pompek albo woreczka strunowego oraz zimnej wody. Dodatkowo niektóre sklepy dają możliwość próżniowego zapakowania żywności. Jeśli jednak chcemy wykonywać ten proces szybko i bezproblemowo w naszym zaciszu domowym, lepiej zainwestować w dobrej jakości zgrzewarkę. 

Co można pakować próżniowo? Różne typy żywności

Zalety pakowania próżniowego sięgają znacznie poza zachowanie świeżości mięsa i wędlin. Różnorodność produktów, które można poddać temu procesowi, jest imponująca. Co pakować próżniowo? Oto przykładowe kategorie:

 • Wędliny i mięso;
 • Ryby;
 • Świeże sery;
 • Gotowe dania;
 • Produkty sypkie;
 • Warzywa i owoce.

Przed zapakowaniem należy wiedzieć, że procesowi pakowania próżniowego powinna być poddawana lekko schłodzona, świeża i czysta żywność. Wtedy efekty będą najlepsze! Dodatkowo zgrzewarka nie zastąpi odpowiedniego przechowywania. Przykładowo, produkty takie jak wędliny czy sery powinny zostać umieszczone w lodówce, mięso w zamrażarce, a produkty sypkie w suchym i zacienionym miejscu. A jeśli chcesz wiedzieć, jak przechowywać owoce i warzywa, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! 

co można pakować próżniowo

Pakowanie próżniowe — jak długo można przechowywać jedzenie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: próżniowe pakowanie żywności — jak długo przedłuża świeżość? Wszystko zależy od rodzaju pożywienia. Sprawdźmy zatem, jak wygląda trwałość zapakowanych próżniowo najpopularniejszych produktów.

 • Pieczywo — odpowiednio przechowane zachowa trwałość nawet tydzień, podczas gdy bez pomocy worków próżniowych zachowałoby swoje wartości 2-3 dni. Z kolei pakowane próżniowo pieczywo trzymane w zamrażarce będzie zdatne do spożycia do 24 miesięcy.
 • Produkty suche i sypkie — suchy makaron, ryż, orzechy, płatki zbożowe czy też kawa i herbata zachowają jakość od 12 do 24 miesięcy, a bez pakowania – 2-6 miesięcy. 
 • Różne rodzaje mięsa — jak długo można przechowywać mięso pakowane próżniowo? Podczas gdy w normalnych okolicznościach w lodówce wytrzyma ono ok. 2-3 dni, pakowanie wydłuża ten czas do 6-9 dni. W zamrażarce natomiast mięso można przechowywać 24 miesiące. 
 • Pakowanie próżniowe wędlin — jak długo zachowają one świeżość? Trzymane w lodówce będą nadawać się do spożycia nawet po 2 tygodniach. W przypadku wędlin suchych czas ten może wynosić 6 tygodni.
 • Świeże warzywa i owoce — czas przechowania zależy oczywiście od konkretnego rodzaju, ale standardowo wynosi on 8-25 dni w lodówce i 24 miesiące w zamrażalniku.
 • Sery — te miękkie będą świeże nawet po 14-20 dniach, a twarde od 25 do 60 dni.

W świetle ekologicznego stylu życia próżniowe pakowanie staje się nieodzownym narzędziem. Pozwala na dbanie o jakość naszych zapasów żywnościowych, ale również przyczynia się do redukcji marnotrawstwa, co jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego świata. Podsumowując, ile można przechowywać żywność pakowaną próżniowo? To zależy od jej rodzaju! Stosując się jednak do naszych wskazówek, z pewnością dasz radę znacznie wydłużyć świeżość swoich produktów i zapobiec ich wyrzuceniu. 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk Zamknij