Marnotrawstwo jedzenia to na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo poważny problem zarówno w domach prywatnych, jak i lokalach gastronomicznych. Codziennie do śmietników wyrzucane są resztki jedzenia. Niepotrzebne zakupy na zapas, nieplanowanie posiłków, czy złe gospodarowanie żywnością – to tylko niewielka część negatywnych nawyków, które przyczyniają się do marnowania żywności. Jak nie marnować jedzenia, wypracować lepsze nawyki i ograniczyć problem? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Przyczyny marnowania jedzenia
Jedną z najczęstszych przyczyn marnowania żywności jest nadmierna konsumpcja. Przez to, że każdy z nas ma łatwy dostęp do różnego rodzaju produktów spożywczych, nie musimy martwić się, że czegoś zabraknie. Na każdym rogu można znaleźć warzywa, owoce, mięso, czy nabiał. Przyczynia się to do tego, że w dowolnym momencie możemy “skoczyć” po nowy produkt. To z kolei nie powstrzymuje nas przed wyrzuceniem “starych”, które, często, mimo iż są jeszcze zdatne do jedzenia, to nie są już tak atrakcyjne. Dodatkowo nie odczuwamy przez to skutków finansowych, co tylko jeszcze bardziej nakręca tę spiralę konsumpcjonizmu. Jakie są inne przyczyny marnotrawstwa jedzenia?
- Nadmierne kupowanie jedzenia – nieplanowanie zakupów, tylko kupowanie wszystko, co akurat “wpadnie w ręce”.
- Złe porcjowanie jedzenia – przygotowanie, a nawet nakładanie na talerz zbyt dużej porcji.
- Nieprawidłowe przechowywanie żywności – niestety produkty trzymane w nieodpowiedni sposób szybciej się psują.
- Nie trzymanie porządku w lodówce i szafkach – to sprzyja długiemu “leżakowaniu” produktów, które po czasie tracą swoją datę ważności.
Najważniejsze sposoby na niemarnowanie jedzenia
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wdrożenie odpowiednich nawyków, które przyczynią się do niemarnowania jedzenia, mogą być trudniejsze niż się to wydaje. Jednak warto mieć na uwadze tych kilka sposobów, dzięki którym znacznie ograniczysz wyrzucanie żywności. Jak nie marnować jedzenia? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
1.Planuj zakupy i jadłospis na cały tydzień
Przed każdym wyjściem na zakupy, sporządź listę produktów, których potrzebujesz. Zanim jednak do tego przejdziesz, wymyśl posiłek na każdy dzień. Zaplanowanie takiego jadłospisu pomoże Ci w zaprzestaniu kupowaniu niepotrzebnych produktów, które będą tylko zalegać w Twojej szafce czy lodówce. Nie kupuj na zapas większych ilości nietrwałej żywności, w tym serów, mięsa, warzyw, czy owoców.
Aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu w lodówce, możesz także wybierać się na zakupy częściej niż raz w tygodniu, np. od 2 do 3 razy. Może ten sposób jeszcze bardziej ułatwi Ci planowanie zakupów i niekupowanie niepotrzebnych produktów.
2. Właściwe przechowywanie żywności
Gdy lista zakupów zawiedzie i nie zdążysz wykorzystać wszystkich produktów, warto wiedzieć, jak dłużej zachować ich świeżość. Najlepszym sposobem będzie pakowanie próżniowe i wykorzystanie zgrzewarek próżniowych. W ten sposób możesz zapakować niemalże wszystko – od mięsa, przez gotowe posiłki, aż po zupy. Wystarczy folia do pakowania próżniowego, a nie będziesz musiał się dłużej martwić marnotrawstwem jedzenia.
3. Wykorzystuj resztki jedzenia
Zostały Ci resztki po wczorajszym obiedzie czy kolacji? Nie wyrzucaj ich! Od razu zastanów się, w jaki sposób możesz je wykorzystać na kolejny dzień. Oczywiście dobrym pomysłem będzie podanie ich w ten sam sposób, jak i przygotowanie czegoś innego. Np. z resztek rosołu możesz zrobić zupę pomidorową lub z czerstwego chleba zrobić bułkę tartą, grzanki bądź zapiekankę. Jeśli nie chcesz, resztki możesz zapakować próżniowo lub zamrozić.