NutriZein

Co to jest pakowanie próżniowe i jakie korzyści niesie?

co daje pakowanie próżniowe

Marnotrawstwo jedzenia to jeden z problemów, z którymi borykają się nie tylko restauratorzy, ale także indywidualni domownicy. Pakowanie próżniowe to sposób, dzięki któremu nie tylko ogranicza się straty, ale także można przez dłuższy czas cieszyć się świeżością swoich ulubionych produktów. W tym artykule bliżej przyjrzymy się temu, co daje pakowanie próżniowe, czym tak naprawdę jest i jakie są jego zalety. 

Spis treści:

Pakowanie próżniowe – na czym polega?

Pakowanie próżniowe inaczej nazywane jest pakowaniem hermetycznym. W sklepach oraz większych marketach można znaleźć w ten sposób zapakowane sery, wędliny, czy mięso. Mimo tego, że niemalże na co dzień mamy do czynienia z tego typu pakowaniem żywności, to nie do końca wiemy, na czym to tak właściwie polega. A nie da się ukryć – jest to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczających żywność przed utratą świeżości. 

Na czym więc polega pakowanie próżniowe? Najprościej mówiąc, na odessaniu całego powietrza z folii, która następnie zostaje bardzo szczelnie zamknięta. Dzięki temu powietrze nie dostaje się do jedzenia, a to z kolei sprawia, że produkty spożywcze nie są narażone na działanie bakterii, czy psucie się. Wówczas można śmiało trzymać je w lodówce, zamrażarce, czy innym chłodnym i zacienionym miejscu. 

co to jest pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe gotowych dań i żywności

Pakowanie hermetyczne jest uniwersalną metodą przechowywania żywności i tak naprawdę większość produktów pakuje się w bardzo podobny sposób. Należy pamiętać o tym, aby przed pakowaniem odpowiednio przygotować dania. Każde powinno być schłodzone, a następnie umieszczone w folii do pakowania próżniowego. Na końcu szczelnie się je zamyka i poddaje dalszemu procesowi. 

W ten sposób zapakowane jedzenie można przechowywać przez naprawdę długi czas, bowiem wydłuża ono czas żywotności 3-krotnie, a w wielu przypadkach nawet i 4-krotnie. Np. mięso bez problemu można przechowywać w zamrażarce nawet 4 lata! 

Najważniejsze zalety pakowania próżniowego 

Zastanawiasz się nad tym, czy zakup zgrzewarki próżniowej będzie dobrym pomysłem? Poznaj więc kilka kluczowych korzyści, jakie niesie za sobą to rozwiązanie. 

  • Przedłużona świeżość – to, co daje pakowanie próżniowe to przede wszystkim kilkutygodniowa, a nawet kilkumiesięczna świeżość produktów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas, nie musząc codziennie lub nawet co kilka dni jeździć na zakupy. Dodatkowo żadne jedzenie się nie zmarnuje. 
  • Przygotowanie większej liczby porcji z wyprzedzeniem – dzięki temu, że pakowanie próżniowe chroni smak, aromat oraz składniki odżywcze możesz ulubione dania sporządzić z dużym wyprzedzeniem, bez obawy o ich zepsucie się. 
  • Łatwy transport żywności – próżniowo zapakowana żywność nie tylko będzie łatwe w transporcie, ale także zapewni ochronę bagażu przed ewentualnym zabrudzeniem i intensywnym zapachem jedzenia. 
  • Możliwość porcjowania jedzenia – jeśli lubisz kupować na zapas, to sposób hermetycznego pakowania będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu możesz porcjować jedzenie na mniejsze kawałki i przechowywać je w mniejszych paczkach. 

Skoro już wiesz, na czym polega pakowanie próżniowe oraz jak dużo niesie za sobą korzyści, to nie pozostaje nic innego, jak zacząć oszczędzać czas i jedzenie dzięki zgrzewarkom próżniowym.

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk Zamknij